Monitoring vazduha 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Ekološki fakultet

INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
EKOLOŠKI FAKULTET
Predmet: EKOLOGIJA U SAOBRAĆAJU
MONITORING VAZDUHA
-Seminarski rad-
Emir Brkić Prof.dr. Krsto Mijanović
T-13-I/11
Travnik, Novembar 2011
SADRŽAJ Strana
Uvod 3
Analitička metoda ispitivanja najčešće prisutnih
zagađenja vazduha 4
Planiranje mreže praćenja 5
Broj i raspored mjernih mjesta 6
Učestalost i trajanje uzorkovanja 6
Kriterj za lokaciju stanica 7
Određivanje SO2 i dima u vazduhu 8
Određivanje sedimenta 9
Prikazivanje rezultata 10
Zaključak 11
Literatura 12
UVOD
Vazduh predstavlja smjesu raznih vrsta gasova koji mogu biti u stalnom i promjenjivom omjeru. Stalni sastojci vazduha su: azot (N), kisik (O), vodik (H) i plemeniti gasovi. Promjenjivi sastojci su ugljik-dioksid (CO2) i vodena para. U prizemnim slojevima vazduha prisutne su čestice prašine raznog porijekla, mikroba, pepela, raznih gasova iz tehnoloških i drugih procesa.
Razvojem industrije i urbanizma nastale su bitne promjene u sastavu vazduha. Ove promjene moraju biti predmet pažnje cijelog čovječanstva u smislu što organiziranije akcije očuvanja prirodnog svojstva vazduha kako bi se izbjegle štetne i opasne posljedice.
Ogromne količine vazduha troše se u industrijskim procesima, u saobraćaju i sagorijevanju čvrstih, tečnih i gasovitih goriva. Trošenjem, odnosno sagorijevanjem, kisika nastaje ugljik-dioksid koji, istina, nije otrovan ali svojim prisustvom djeluje na klimatske promjene.
Koliko je vazduh neophodan čovjeku najbolje govori podatak da čovjek može da živi bez hrane oko 40 dana, bez vode 5 dana a bez vazduha samo 5 minuta. U toku 24 sata čovjeku je potrebno oko 1 kg hrane, 2,5 kg vode i 12 kg vazduha. Dok kvalitet hrane i vode čovjek može da bira, sa vazduhom to nije slučaj i prinuđen je da uzima onaj u kojem se momentalno nalazi.
Razvoj proizvodnje u svijetu raste takvom brzinom da je već polovinom prošlog vijeka postalo očigledno da prirodne sile nisu u mogućnosti da neutraliziraju ogromne količine proizvodnih otpadaka, što je dovelo do narušavanja ravnoteže u prirodi. Zagađivanjem vazduha ugrožava se zdravlje ljudi, životinjskog i biljnog svijeta u cjelini. Trovanja industrijskim otrovima se javljaju svuda gdje postoje štetna isparenja ili prašina toksičnih materija. Neke od njih su: sumpor-dioksid (SO2), ugljik-monoksid (CO), ugljik-dioksid (CO2), azot-oksidi (NO,NO2,N2O i dr.), amonijak (NH3), olovo (Pb), živa (Hg), arsen (As) i drugi.
Slika 1. Zagađivanje vazduha emisijom štetnih gasova

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!